RSS feed for Asher
  • The Sea Hawk

  • Rebecca

  • The Grapes of Wrath

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★½

  • Gone with the Wind

  • The Wizard of Oz

  • The Little Princess

  • Gunga Din

  • Angels with Dirty Faces

  • The Lady Vanishes

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Captains Courageous

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Captain Blood

  • The 39 Steps

  • Werewolf of London

  • The Bride of Frankenstein

  • It's a Gift

  • It Happened One Night

  • Son of Kong

  • Duck Soup

  • The Invisible Man

  • King Kong

    ★★★★★

  • You Said a Mouthful

    ★★★½

  • The Most Dangerous Game

  • White Zombie

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • Dracula

  • City Lights

  • All Quiet on the Western Front

  • The Haunted House

  • Blackmail

  • Steamboat Willie

  • Metropolis

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • The Navigator

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★★★

  • Häxan

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★½

  • The Dancing Pig

    ★★★

  • Spawn

  • The Matrix Collection

  • Wallace & Gromit: Three Amazing Adventures

  • Star Trek: The Original Series Collection

  • Star Wars Collection

  • Underworld Collection

  • The Dark Knight Trilogy

  • The Lord of the Rings Collection