RSS feed for Asher
  • The Seal of Nehahra

    The Seal of Nehahra

    ★★★★★

    I can't keep track of how many times I've watched this from beginning to end. To this day, it's my most beloved of all Machinima.

    A true testament of passion, originality & great story telling.

    A milestone!

  • Tammy and the T-Rex

    Tammy and the T-Rex

    ★★★★

    Is it terrible? Is it great? Is it a trash-ter-piece? Or a masterpiece?

    It's Tanny and the T-Rex... And it fucking rocks!

  • The Phantom

    The Phantom

    ★★★★

    A B-Movie masterpiece! I loved every minute of it!

    Classic all the way!

  • Modern Times

    Modern Times

    ★★★★★

    Beautiful. Grand. Adorable. Delightful. Elegant. Lively. Lovely. Luxurious. Splendid. Sweeping. Sensational. Spellbinding. Tantalizing. Timeless. Milestone.

    The greatest of the silent era... One of Chaplin's finest.

  • The 'Burbs

    The 'Burbs

    ★★★★

    A fantastic, comical, suspense-horror-fantasy.

    Great performances. Plenty of laughs. Lovely atmosphere. Arresting rhythm & pacing.

    I love this film.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    Despite all its flaws, it does a good job of capturing that classic Star Wars spirit.

    Plenty of charm, thrills, adventure & suspense to make it a worthy watch, despite being lackluster & disappointing in some areas.

    Complaints aside, I enjoyed this.

  • Jumanji: The Next Level

    Jumanji: The Next Level

    ★★½

    I like half & half in my coffee... not in my movies.


    Half good, half bad. Overall, disappointing.

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★½

    "THAT IS ONE BIG PILE OF SHIT!"

  • 47 Meters Down: Uncaged

    47 Meters Down: Uncaged

    ½

    👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎

    So bad... It's bad!

  • Dreamcatcher

    Dreamcatcher

    ★★★★½

    A daring, highly unique, tongue-in-cheek, once-in-a-lifetime, fever-dream experience!

  • Justice League

    Justice League

    ★★★

    Poor, silly, dumb, obnoxious & downright ridiculous! Though, having said that, there is an undeniable charm to it all.

    Kinda has that 90s cheesiness I love. Definitely not near as bad as it's made out to be.

    Also, Affleck was the shiznit as Batman... Pretty good in the role, in my opinion.

  • Fist of the North Star

    Fist of the North Star

    ★★★★

    A brutal, epic, stunning, explosive, hilarious, braingasmic, gore-infested, post-apocalyptic, anime-aficionado's dream come true.

    This is one you have to see to believe... A masterpiece!