RSS feed for Melody

Melody has logged 349 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
A Royal Christmas

A Royal Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Holiday Heist

A Holiday Heist

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Matchmaker Santa

Matchmaker Santa

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree That Saved Christmas

The Tree That Saved Christmas

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost in Space

Lost in Space

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Family for Christmas

Family for Christmas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sweetest Christmas

The Sweetest Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spy Kids: All the Time in the World

Spy Kids: All the Time in the World

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
I'm Not Ready for Christmas

I'm Not Ready for Christmas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jingle All the Way 2

Jingle All the Way 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
I Am Santa Claus

I Am Santa Claus

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joy

Joy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Wish for Christmas

A Wish for Christmas

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Christmas Toy

The Christmas Toy

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ultimate Christmas Present

The Ultimate Christmas Present

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Melody

A Christmas Melody

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Annie

Annie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry