RSS feed for Melody

Melody has logged 399 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Audrey Hepburn Story

The Audrey Hepburn Story

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Day of the Triffids

The Day of the Triffids

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love on Safari

Love on Safari

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Brooke Ellison Story

The Brooke Ellison Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Quarantine

Quarantine

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Elevator Girl

Elevator Girl

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Smartass

Smartass

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
All of My Heart: The Wedding

All of My Heart: The Wedding

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
All of My Heart: Inn Love

All of My Heart: Inn Love

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All of My Heart

All of My Heart

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Wonderland

Christmas Wonderland

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Riding in Cars with Boys

Riding in Cars with Boys

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Elves

Elves

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beyond Tomorrow

Beyond Tomorrow

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Millions

Millions

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prancer

Prancer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nasty Neighbours

Nasty Neighbours

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Confetti

Confetti

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenth Avenue Angel

Tenth Avenue Angel

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Nativity Rocks! This Ain't No Silent Night

Nativity Rocks! This Ain't No Silent Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jingle All the Way 2

Jingle All the Way 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride, Prejudice and Mistletoe

Pride, Prejudice and Mistletoe

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas on Honeysuckle Lane

Christmas on Honeysuckle Lane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
So B. It

So B. It

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry