RSS feed for Melody

Melody has logged 41 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gold Diggers

The Gold Diggers

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Truth About Women

The Truth About Women

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once a Sinner

Once a Sinner

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Subway in the Sky

Subway in the Sky

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pecker

Pecker

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Child in the House

Child in the House

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Cry from the Streets

A Cry from the Streets

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spotlight on a Murderer

Spotlight on a Murderer

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Time, Gentlemen, Please!

Time, Gentlemen, Please!

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Unearthed & Untold: The Path to Pet Sematary

Unearthed & Untold: The Path to Pet Sematary

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beloved Enemy

Beloved Enemy

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leslie Howard: The Man Who Gave a Damn

Leslie Howard: The Man Who Gave a Damn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Web of Evidence

Web of Evidence

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Velvet Touch

The Velvet Touch

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stage Struck

Stage Struck

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The House Across the Lake

The House Across the Lake

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Where's Willie?

Where's Willie?

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once in a New Moon

Once in a New Moon

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scarlet Thread

Scarlet Thread

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gia

Gia

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
To Paris with Love

To Paris with Love

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ferry to Hong Kong

Ferry to Hong Kong

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Christmas Miracle in Caufield, U.S.A.

Christmas Miracle in Caufield, U.S.A.

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry