RSS feed for Melody

Melody has logged 29 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Interrupted Journey

The Interrupted Journey

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Secret

The Secret

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Background

Background

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Street Corner

Street Corner

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Reach for the Sky

Reach for the Sky

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Raising a Riot

Raising a Riot

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Music for Millions

Music for Millions

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Secret Garden

The Secret Garden

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Zen Diaries of Garry Shandling

The Zen Diaries of Garry Shandling

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Police Academy 2: Their First Assignment

Police Academy 2: Their First Assignment

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Our Vines Have Tender Grapes

Our Vines Have Tender Grapes

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Light Up the Sky!

Light Up the Sky!

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Lost Angel

Lost Angel

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cannonball Run

The Cannonball Run

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Condorman

Condorman

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
April Fool's Day

April Fool's Day

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Fly Away Home

Fly Away Home

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry