RSS feed for Melody

Melody has logged 37 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Angus

Angus

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Chalk Garden

The Chalk Garden

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Voices

Voices

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eyewitness

Eyewitness

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Snorkel

The Snorkel

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Unfinished Dance

The Unfinished Dance

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Place for Jennifer

No Place for Jennifer

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Magic Box

The Magic Box

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Cases of Murder

Three Cases of Murder

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paranoiac

Paranoiac

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
As Long as They're Happy

As Long as They're Happy

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Highway in the Sky

No Highway in the Sky

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Galloping Major

The Galloping Major

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
May

May

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Cried

The Man Who Cried

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry