Melody has logged 790 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Nativity

Black Nativity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Rent

Rent

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eloise at the Plaza

Eloise at the Plaza

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Our Christmas Love Song

Our Christmas Love Song

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
'Twas the Night

'Twas the Night

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ultimate Christmas Present

The Ultimate Christmas Present

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Annie

Annie

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Basquiat

Basquiat

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Christmas

One Christmas

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coffee & Donuts

Coffee & Donuts

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Christmas in Rome

Christmas in Rome

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Bernard and the Genie

Bernard and the Genie

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Babes In Toyland

Babes In Toyland

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Christmas Snow

Christmas Snow

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Christmas Eve

Christmas Eve

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
One Magic Christmas

One Magic Christmas

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Six Weeks

Six Weeks

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost Story

Ghost Story

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry