Melody has logged 74 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Tango Lesson

The Tango Lesson

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Thousand Acres

A Thousand Acres

1997
×
Read the review Edit this entry  
30
Amistad

Amistad

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Two Girls and a Guy

Two Girls and a Guy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lawn Dogs

Lawn Dogs

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Gillian on Her 37th Birthday

To Gillian on Her 37th Birthday

1996
×
Read the review Edit this entry  
27
Michael

Michael

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Girl 6

Girl 6

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Up Close & Personal

Up Close & Personal

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ponette

Ponette

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get on the Bus

Get on the Bus

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Grace of My Heart

Grace of My Heart

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Late Shift

The Late Shift

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annie: A Royal Adventure

Annie: A Royal Adventure

1995
×
Read the review Edit this entry  
17
Dangerous Minds

Dangerous Minds

1995
×
Read the review Edit this entry  
16
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casper

Casper

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rough Magic

Rough Magic

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Clockers

Clockers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Angus

Angus

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Like It Like That

I Like It Like That

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lassie

Lassie

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Beauty

Black Beauty

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry