Melody has written 416 reviews for films during 2015.

  • A Christmas Without Snow

    A Christmas Without Snow

    ★★

    "The meaning of amateur is he or she who does a thing for the love of it… there is no higher reason to sing… in that respect you do indeed qualify as amateurs, and I salute you for it…"

    Yes, as the other 2 people who have seen it already said, lol, that's a very nice scene. But I really don't know why I stuck with this one all the way through. Truly a TV movie. Issueeeezzz and tissueeezzzz for those who found Sister Act a bit too exciting. It does have John Houseman from Scrooged in it though.

  • The Walk

    The Walk

    ★★★★★

    "I love your dream, Philippe."

    As usual there's still a bunch I've yet to see but on the cusp of the new year I don't think I've ever had a closer tie for my favourite movies of the year so far as I do right now between this, The Martian and Steve Jobs. For me they are so much practically the same movie that tallies closest with my personal philosophy and outlook at the end of 2015: they are all…

  • Jingle All the Way 2

    Jingle All the Way 2

    ★★★

    "Hi I'm Larry the loser bear!"
    "That ain't a Harrison bear! That's a me bear!"

    I can't even say whether this was good or bad because Kennedi Clements is so impossibly cute. I should probably have said the same about the Poltergeist remake lol. But seriously, I don't think they entirely phoned this in. It's no fever dream like the first (though it tries in one dream sequence) but it's slick in basic areas (graphics, editing, music, design) where other…

  • Home for Christmas

    Home for Christmas

    ★★½

    "Didn't your momma and poppa ever tell you not to talk to strangers?"
    "Yes."

    Ehh, I was really hoping to like this because part of my concern about this new (to me, I have no idea how long it's been broadcasting) Talking Pictures channel was how much of its output would turn out to be (bad) TV movies which, to me, generally aren't "real" movies (I don't know, maybe that'll turn out to be just the detour I need in…

  • The Martian

    The Martian

    ★★★★★

    "If something goes wrong, what can mission control do?"
    "Not a damn thing."

    "…you do understand I'm your boss, right?"

    The first time out for me this was just a perfect illustration of the scientific method which can be applied to just about everything you have to face in life whether you know science or not… the second time around I realise just how hilarious and pertinent the earthbound scenes are… it's just as much a movie about the people…

  • Jingle All the Way

    Jingle All the Way

    ★★★★

    An actual Christmas fever dream. Can't tell if the value it holds is accidental or by design, and don't want to think about it too much, but it's so weirdly normal and grotesque, cynical and uncynical, at the same time/depending on your outlook, it has to be intentional, right?*

    The extended cut features Yeardley Smith who I don't recall seeing last time. Also apparently more nunchucks etc. Just watching it again before trying my luck with the sequel (?!) later…

  • The Holly and the Ivy

    The Holly and the Ivy

    ★★★★

    “I suppose people who fall asleep in the snow feel like this. They know they’ve got to keep awake but just for a moment they give up the struggle because cos the snow is so warm and cosy.”
    “I’ve never heard yet of anybody freezing to death from a kiss.”

    "Friends? My friends are anyone who wants another drink."

    I think one of my laziest and most frequently used criticisms of movies I dislike is "uneventful" so I'm really not…

  • The Big Heat

    The Big Heat

    ★★★½

    That was some final scene… really this whole movie is a lot nastier than I've seen in something so old. It'll probably blur with all the other noirs I've seen in memory, but I enjoyed it while it lasted… in fact I think I kind of needed something like this in the Christmas/New Year funk week…

  • Rent

    Rent

    ★★★★

    Somewhere I probably have about 525,600 words that I once wrote collectively over a period of years about this but I don't even want to search for them let alone share them as I normally would older reviews, 'cos they'll be so embarrassing to read. Look, when a thing means so much to you you can't be objective it's pretty much done its job.

    Any version of Rent will always make me heart ache and soar in huge measure. I…

  • Spotlight

    Spotlight

    ★★½

    Makes one angry more in the way its (infuriatingly still not entirely resolved) story's importance simultaneously jars with and is backed up by its pleasantly old school (part 70s All The Presidents Men, part 90s The Paper*) presentation. I'm almost afraid to say I'm more interested in cinema than hard hitting journalism, no matter how raw the subject, and this would probably engage me more as a documentary (I don't know if there is one already but I'm sure there…

  • Creed

    Creed

    ★★★½

    "No one cares about Balboa anymore. The kid's here because of a name alone."

    Someone on here, I don't remember who or if they follow me, made a joke months ago about a sequel or genre movie, maybe a Marvel, about wanting to check the "I've seen this film before" box even though they hadn't, and I've found it funny how many times since I've wanted to make the same joke, either as a criticism or as a weird, backwards…

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★★★

    Until I see The Walk again I don't see anything beating this for my favourite movie of the year… I want Aaron Sorkin to write something similar about Stanley Kubrick, 'cos I think he would've f-ing LOVED this.