2017

Melody Melody’s year in review

Melody’s highest rated films

  • L.A. Confidential

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • David Brent: Life on the Road

    ★★★★★

  • A Very Murray Christmas

    ★★★★★

  • Nativity!

    ★★★★★

  • I Am Santa Claus

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Joy

    ★★★★★

  • You've Got Mail

    ★★★★★

  • Home for the Holidays

    ★★★★★

  • Eloise at Christmastime

    ★★★★★

  • As Good as It Gets

    ★★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 349 Films watched
  • 29.1 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

Mermaids

Jan 1

Most Watched

Get Out

4 times

Beauty and the Beast

3 times

Baxter!

3 times

Last Film

Four Rooms

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
103 films
Action
97 films
Horror
97 films
Sci Fi
86 films
Comedy
84 films
Adventure
75 films
Thriller
70 films
Romance
49 films
Fantasy
47 films
Family
36 films
USA
274 films
UK
88 films
Canada
23 films
France
10 films
Australia
9 films
Germany
9 films
Mexico
3 films
Italy
3 films
New Zealand
2 films
Czechia
2 films
English
349 films
Spanish
17 films
French
16 films
German
15 films
Russian
10 films
Italian
4 films
Japanese
4 films
Portuguese
3 films
Arabic
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Melody’s most liked review

Spider-Man 2

★★★★★

"I've tried to tell you so many times…"

"Am I not supposed to have what I want? What I need? What. Am I. Supposed. To do?"

"This is heavy…"

"It's wrong that we should be only half alive… half of ourselves… So here I am - standing in your doorway.…

More reviews

Melody’s most liked list

Seen in Cinemas 2017

After finally hitting 52 last year, I guess I'm aiming for 53 at least this year… I mean, 100 would be nice but I'm not gonna hurt myself… anyway, I'm already ahead of last year me…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Spy Kids: All the Time in the World
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Cavalcade of Variety

Films watched in 2017

  • Four Rooms
  • The Christmas Tree
  • A Royal Christmas
  • A Holiday Heist
  • Matchmaker Santa
  • The Tree That Saved Christmas
  • Lost in Space
  • L.A. Confidential
  • Get Out
  • Black Christmas
  • Family for Christmas
  • Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas
  • The Sweetest Christmas
  • Spice World
  • Beauty and the Beast
  • Spy Kids: All the Time in the World
  • Spy Kids 3-D: Game Over
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
  • Spy Kids
  • The Muppet Christmas Carol
  • Little Women
  • David Brent: Life on the Road
  • A Very Murray Christmas
  • Nativity!
  • Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • I'm Not Ready for Christmas
  • Jingle All the Way 2
  • Return of the Jedi
  • I Am Santa Claus
  • The Empire Strikes Back
  • Home Alone
  • Better Watch Out
  • Joy
  • Nativity 2: Danger in the Manger!
  • You've Got Mail
  • A Wish for Christmas
  • Nativity!
  • Home for the Holidays
  • The Christmas Toy
  • The Ultimate Christmas Present
  • Eloise at Christmastime
  • The Christmas Tree
  • As Good as It Gets
  • A Christmas Melody
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton
  • Annie
  • Star Wars
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Eloise at the Plaza
  • Justice League
  • Suicide Squad
  • The Conjuring 2
  • Wonder Woman
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Shock Treatment
  • Man of Steel
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Annabelle
  • Night Gallery
  • Superman Returns
  • Gerald's Game
  • Ramona and Beezus
  • Superman II: The Richard Donner Cut
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • The Exorcist III
  • Leatherface
  • Exorcist II: The Heretic
  • V for Vendetta
  • Casper
  • Superman
  • The Conjuring
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Voices
  • Friday the 13th
  • Halloween II
  • Halloween
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Shining
  • Poltergeist
  • The Silence of the Lambs
  • The Fly
  • Aliens
  • Hellraiser
  • Evil Dead II
  • Dawn of the Dead
  • Phantasm
  • Halloween III: Season of the Witch
  • The Exorcist
  • Carrie
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Evil Dead
  • Boogie Nights
  • Deadly Lessons
  • Holidays
  • Doctor Who
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • Wuthering Heights
  • Cult of Chucky
  • Thor: Ragnarok
  • Dirty Dancing
  • Trash Fire
  • Ghostwatch: Behind the Curtains
  • Ghostwatch
  • Halloween II
  • Psycho II
  • A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child
  • Richard's Things
  • Halloween
  • Curse of Chucky
  • Friday the 13th Part 2
  • Stephen King's It
  • Spielberg
  • Spielberg
  • Halloween: H20
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Video Violence 2
  • Amityville II: The Possession
  • Amityville II: The Possession
  • Psycho
  • Video Violence
  • Terror in the Aisles
  • Poltergeist
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Seed of Chucky
  • Hannah Montana: The Movie
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • The Amityville Horror
  • Wish Upon
  • Repossessed
  • Bride of Chucky
  • Get Out
  • Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape
  • Child's Play 3
  • Baxter!
  • Ghostbusters
  • The Swell Season
  • Once
  • Child's Play 2
  • Oxide Ghosts: The Brass Eye Tapes
  • It
  • Yoga Hosers
  • The Usual Suspects
  • Bang! You're Dead
  • Tons of Trouble
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Child's Play
  • Two Who Dared
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Night Terrors
  • Spontaneous Combustion
  • Adventures in Babysitting
  • Dr. Crippen
  • Poor Pretty Eddie
  • Cavalcade of Variety
  • Daleks' Invasion Earth: 2150 A.D.
  • The Beast in the Cellar
  • Harold and Maude
  • The Terminator
  • Warp Speed
  • Dr. Who and the Daleks
  • Dance Little Lady
  • Out of the Shadow
  • I Am Sam
  • Mad Max: Fury Road
  • The Killings at Outpost Zeta
  • The Party's Over
  • Little Voice
  • Too Young to Love
  • The Girl in a Swing
  • The Night Has Eyes
  • Laboratory
  • The Hand
  • Beautiful Girls
  • Three Wishes
  • Wish Upon a Star
  • Wish Upon
  • Handgun
  • T2 Trainspotting
  • The 14
  • Trainspotting
  • Who?
  • The Circle
  • Cellar Dweller
  • Cloak & Dagger
  • She Couldn't Say No
  • The Beast Must Die
  • Villain
  • Punch-Drunk Love
  • Sextette
  • Cavegirl
  • Time Warp
  • Midnight at Madame Tussaud's
  • Magnolia
  • A Nightingale Sang In Berkeley Square
  • Night of the Living Dead
  • Ed Wood
  • Penny Gold
  • Thank You All Very Much
  • Baxter!

See all 349

Highly rated films Melody missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread
  • Lady Bird
  • Coco
  • Paddington 2
  • Blade Runner 2049
  • The Florida Project

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more