emilie has logged 67 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
Edit this entry  
25
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
Read the review Edit this entry  
24
The Craft

The Craft

1996
×
Read the review Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
Read prior review Edit this entry  
23
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
Edit this entry  
04
Aquarium

Aquarium

1975
×
Read the review Edit this entry  
04
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★
Edit this entry  
24
El Planeta

El Planeta

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Day

One Day

2011
×
Edit this entry  
26
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Closer

Closer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Best in Show

Best in Show

2000
×
Edit this entry  
10
Video Expert 1

Video Expert 1

×
Read the review Edit this entry  
07
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trust

Trust

1990
×
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Housewife and the Hustler

The Housewife and the Hustler

2021
×
Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possibility of an Island

Possibility of an Island

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Z

Z

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
Edit this entry  
08
California Split

California Split

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Nothing So Strange

Nothing So Strange

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Radical: The Trials of Norman Finkelstein

American Radical: The Trials of Norman Finkelstein

2009
×
Read the review Edit this entry