emilie has logged 13 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Radical: The Trials of Norman Finkelstein

American Radical: The Trials of Norman Finkelstein

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Power of Nightmares

The Power of Nightmares

2004
×
★★½
Edit this entry  
09
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Walking and Talking

Walking and Talking

1996
×
★★★
Edit this entry  
01
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★
Read the review Edit this entry