jonathan🦇 has logged 303 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Dr. Otto and the Riddle of the Gloom Beam

Dr. Otto and the Riddle of the Gloom Beam

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
To Catch a Yeti

To Catch a Yeti

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Loft

Loft

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Flubber

Flubber

1997
×
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Boogedy

Mr. Boogedy

1986
×
Read the review Edit this entry  
11
Ernest Goes to Jail

Ernest Goes to Jail

1990
×
Read the review Edit this entry  
09
The Nose

The Nose

1963
×
Read the review Edit this entry  
07
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coco

Coco

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dead Men Walk

Dead Men Walk

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Skull

The Skull

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
J.D.'s Revenge

J.D.'s Revenge

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boy Who Cried Werewolf

The Boy Who Cried Werewolf

2010
×
Read the review Edit this entry  
20
Onibaba

Onibaba

1964
×
Read the review Edit this entry  
19
Mothra

Mothra

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monster of Frankenstein

Monster of Frankenstein

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dracula Bites the Big Apple

Dracula Bites the Big Apple

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scary Godmother: The Revenge of Jimmy

Scary Godmother: The Revenge of Jimmy

2005
×
Read the review Edit this entry  
14
The Satanic Rites of Dracula

The Satanic Rites of Dracula

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chocolate

Chocolate

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pulse

Pulse

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dumplings

Dumplings

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ernest Goes to Camp

Ernest Goes to Camp

1987
×
½
Read the review Edit this entry