jonathan🦇 has logged 37 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Count Dracula

Count Dracula

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Record of Sweet Murder

A Record of Sweet Murder

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cowards Bend the Knee

Cowards Bend the Knee

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Rat

Black Rat

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
Read the review Edit this entry  
21
Max Headroom: 20 Minutes into the Future

Max Headroom: 20 Minutes into the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Horror High School

Horror High School

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rock & Rule

Rock & Rule

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paul Is Dead

Paul Is Dead

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Creeping Flesh

The Creeping Flesh

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry