Surya has logged 177 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Miniaturist

The Miniaturist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Morgan

Morgan

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost Girls & Love Hotels

Lost Girls & Love Hotels

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Violent

Violent

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All or Nothing: Tottenham Hotspur

All or Nothing: Tottenham Hotspur

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silenced

The Silenced

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beauty Inside

The Beauty Inside

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry