Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Leap of Faith

Leap of Faith

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Immortal Beloved

Immortal Beloved

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Splash

Splash

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Producers

The Producers

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nothing Like a Dame

Nothing Like a Dame

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
White Fang

White Fang

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry