Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Beales of Grey Gardens

The Beales of Grey Gardens

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Murder Among the Mormons

Murder Among the Mormons

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sharktopus vs. Pteracuda

Sharktopus vs. Pteracuda

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
It Happened Here

It Happened Here

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Happened One Christmas

It Happened One Christmas

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tiny Shoulders: Rethinking Barbie

Tiny Shoulders: Rethinking Barbie

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cut Piece

Cut Piece

1965
×
★★★★
Edit this entry  
07
Meat Joy

Meat Joy

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★
Edit this entry  
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Return

The Return

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Brother

Brother

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
Burnt by the Sun

Burnt by the Sun

1994
×
★★½
Edit this entry  
05
Little Vera

Little Vera

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Moscow Does Not Believe in Tears

Moscow Does Not Believe in Tears

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Dog Barbos and Unusual Cross

Dog Barbos and Unusual Cross

1961
×
★★★
Edit this entry  
29
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chess Fever

Chess Fever

1925
×
★★½
Edit this entry  
10
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
10
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry