Sort by

SuspirianKnight has logged 529 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Buzzard Hollow Beef

Buzzard Hollow Beef

×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Conquest

Conquest

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Led Zeppelin: Celebration Day

Led Zeppelin: Celebration Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Strongest Man in the World

The Strongest Man in the World

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Within Temptation: Black Symphony

Within Temptation: Black Symphony

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightwish: Showtime, Storytime

Nightwish: Showtime, Storytime

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hans Zimmer: Live in Prague

Hans Zimmer: Live in Prague

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Go Go Tales

Go Go Tales

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Dog

Black Dog

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Visiting Hours

Visiting Hours

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gus

Gus

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Psychos in Love

Psychos in Love

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry