Sort by

SuspirianKnight has logged 702 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Penitentiary

Penitentiary

1979
×
★★★½
Edit this entry  
31
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Satanis: The Devil's Mass

Satanis: The Devil's Mass

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
North Dallas Forty

North Dallas Forty

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Angel III: The Final Chapter

Angel III: The Final Chapter

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avenging Angel

Avenging Angel

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Angel

Angel

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Light the Fuse… Sartana Is Coming

Light the Fuse… Sartana Is Coming

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
Have a Good Funeral, My Friend… Sartana Will Pay

Have a Good Funeral, My Friend… Sartana Will Pay

1970
×
★★★
Edit this entry  
27
Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

1970
×
★★★½
Edit this entry  
26
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Am Sartana Your Angel of Death

I Am Sartana Your Angel of Death

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Arch Enemy - As The Stages Burn!

Arch Enemy - As The Stages Burn!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Funny Farm

Funny Farm

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★
Edit this entry  
17
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nightwish

Nightwish

1989
×
★★½
Edit this entry  
16
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Candy Snatchers

The Candy Snatchers

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood Hook

Blood Hook

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★
Edit this entry  
14
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry