SuspirianKnight has logged 57 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Amsterdamned

Amsterdamned

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roller Boogie

Roller Boogie

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
29
Amityville: The Evil Escapes

Amityville: The Evil Escapes

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Amityville: A New Generation

Amityville: A New Generation

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amityville 1992: It's About Time

Amityville 1992: It's About Time

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★
Edit this entry  
23
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Snake Pit

The Snake Pit

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Men in the Moon

First Men in the Moon

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
See No Evil

See No Evil

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Kenny & Company

Kenny & Company

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry