RSS feed for Suzanne
  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    I love this movie so much it hurts

  • A Cinderella Story

    A Cinderella Story

    ★★★★★

    Hot take: this film is way better than The Lizzie McGuire Movie, (but I still love both).

    Also, it’s *absurd* that Chad Michael Murray didn’t recognize Hilary as Cinderella, and that Hal’s lawyer didn’t discuss his Will with Fiona after he died (or that Hal would have married her in the first place).

    ...But I still stan!  😂

  • Confessions of a Teenage Drama Queen

    Confessions of a Teenage Drama Queen

    ★★★★★

    Yes, I did watch this twice in one day with it playing in the background while I work remotely…I love it so much! 😂❤️

  • Sleepover

    Sleepover

    ★★★★★

    This is so incredibly nostalgic for me. And actually has a really great cast overall. It’s so fun and wacky (and absurd), and incredibly reminiscent of the early 2000’s. I love it to this day.

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★★

    I love this movie, despite its flaws. So nostalgic for me, too.

    Also, Gil Junger directed a bunch of episodes of KYLE XY, and that used to be my favorite tv show ever (still love it, and darn ABC Family for letting it go).

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    “He chooses the memory of her. That’s why he turns. He doesn’t make the lover’s choice, but the poet’s.”  — Marianne

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    Gets better every time!

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

    Woah woah woah! Obsessed with this!

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★★

    Will never stop being a masterpiece.

  • Miss Americana

    Miss Americana

    ★★★½

    I love this because I love Taylor Swift (forever and always), but so much of it was surface level, or songwriting footage we have already seen (which I enjoy). It just felt pretty reserved  mostly, which may be part of that is the point. This had so much potential, but it did not achieve for me what it seemed to promise.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

    two stars & two words: Adam Driver

    (Also RT this review)

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    Insanely stunning.  Go, Roger (and Sam)!

    Some peasant twenty-something man in my screening had the nerve to stand up right after the credits started (in a large, crowded Dolby theater), and loudly say “I get why people like some of the artistic stuff about it, but it was just so boring. I was drifting off to sleep the whole time.” Well, sir, I feel sorry for you...

    I just want to reiterate THIS REVIEW!  Good night.