Sort by

suzie19 has logged 231 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blue Velvet Revisited

Blue Velvet Revisited

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Past Present

Past Present

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Summer Palace

Summer Palace

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Past Present

Past Present

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Double Play: James Benning and Richard Linklater

Double Play: James Benning and Richard Linklater

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Brink

The Brink

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger

The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Afternoon

Afternoon

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Our Time, Our Story

Our Time, Our Story

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Face Taiwan

Face Taiwan

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alibi.com

Alibi.com

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lear on the Shore

Lear on the Shore

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hidden Sword

The Hidden Sword

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Romance

Last Romance

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
All the Wrong Clues

All the Wrong Clues

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hidden Sword

The Hidden Sword

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jagga Jasoos

Jagga Jasoos

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wrath of Silence

Wrath of Silence

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sicilian Ghost Story

Sicilian Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
78/52

78/52

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Paris Opera

The Paris Opera

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry