SuzyCreamcheese has logged 55 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Safari

Safari

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Darkness

The Darkness

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I, Olga Hepnarova

I, Olga Hepnarova

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zoom

Zoom

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empty Box

The Empty Box

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Drizzle

Drizzle

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
327 Cuadernos.

327 Cuadernos.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
600 Miles

600 Miles

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Perfect Obedience

Perfect Obedience

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Chosen Ones

The Chosen Ones

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Club

The Club

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lesson

The Lesson

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Love

Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Castration

Castration

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry