Sort by

svensander has logged 98 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
19
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★
Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
09
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hypnosis

The Hypnosis

2023
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Z

Z

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Edit this entry  
17
Aftersun

Aftersun

2022
×
Edit this entry  
15
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Edit this entry  
14
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★
Edit this entry  
08
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★½
Edit this entry  
08
The New Devil of Hellsbottom

The New Devil of Hellsbottom

1964
×
★★★
Edit this entry  
03
Sundial

Sundial

2023
×
★★★
Edit this entry  
01
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
01
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Edit this entry  
24
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★
Edit this entry  
06
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Edit this entry  
02
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Covenant

The Covenant

2023
×
★★★
Edit this entry  
27
Legend

Legend

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Narvik

Narvik

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lean On Me

Lean On Me

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★
Edit this entry  
07
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★½
Edit this entry  
07
Vesper

Vesper

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Captain

The Captain

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Smoke Sauna Sisterhood

Smoke Sauna Sisterhood

2023
×
★★★★
Edit this entry  
24
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Edit this entry