Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Edit this entry  
06
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Edit this entry  
31
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
30
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Julius Caesar

Julius Caesar

1953
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Dry

The Dry

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mary

Mary

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Gold

Gold

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★½
Edit this entry