Sort by

Nigel has logged 80 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Edit this entry  
31
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Edit this entry  
30
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Twister

Twister

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
They're a Weird Mob

They're a Weird Mob

1966
×
★★★½
Edit this entry  
10
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bulldog Drummond

Bulldog Drummond

1929
×
★★★½
Edit this entry  
04
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Edit this entry  
02
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Man Beast

Man Beast

1956
×
★★
Edit this entry  
26
Deathstalker

Deathstalker

1983
×
★★
Edit this entry  
26
In Search of Darkness: Part II

In Search of Darkness: Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Last Days

The Last Days

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
The First Power

The First Power

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Edit this entry  
05
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★
Edit this entry  
21
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ghosthunter

Ghosthunter

2018
×
★★★½
Edit this entry