swilliamson3 has logged 142 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Torso

Torso

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Old School

Old School

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Audition

Audition

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry