• Hustle

    ★★½

  • Ricky Gervais: SuperNature

    ½

  • Two Shallow Graves: The McStay Family Murders

    ★★½

  • 2000 Mules

    ½

  • Lights, Like Angels, Flying

    ★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★½

  • The Batman

    ★½

  • Turning Red

    ★★½

  • Softly, the current may bend our bodies

    ★★½

  • Coma

    ★★½

  • The United States of America

    ★★½

  • The Newest Olds

    ★★★

  • Answering the Sun

    ★★★½

  • Kicking the Clouds

    ★★★

  • The Fire of Antifer (Materials for a Film in Progress)

    ★★★

  • Zoey's Extraordinary Christmas

    ★★★

  • Licorice Pizza

    ★★½

  • Nosferasta: First Bite

    ★★★

  • Prometheus

    ★★½

  • Dave Chappelle: The Closer

  • Home When You Return

    ★★★

  • untitled (teeming)

    ★★½

  • Recursive Lattice

    ★★★

  • absolving the valve

    ★★½

  • The Visitors

    ★★★

  • sub vid heap

    ★½

  • life, like water, flows to greater bodies

    ★★★

  • Parenthesis

    ★★★

  • Blue Distance

    ★★★½

  • Pilgrimage

    ★★½

  • Lunar Studies

    ★★★½

  • Inner Outer Space

    ★★★

  • Last Night in Soho

  • Spencer

    ★★★½

  • Dune

    ★★

  • The Card Counter

    ★★★

  • Glass Life

    ★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★

  • Flashbacks

    ★★★

  • The History of the Atlanta Falcons

    ★★★½

  • Finding Kendrick Johnson

    ★★

  • Jungle Cruise

    ★★

  • Let’s Say Revolution

    ★★½

  • Old

    ★★★½

  • Black Vulture

    ★★★

  • Memoria

    ★★★½

  • Children and ruins

    ★★★

  • Emergence Collapse

    ★★★

  • Merapi

    ★★★

  • Titane

    ★★½

  • The Tsugua Diaries

    ★★½

  • Train Again

    ★★★

  • Annette

    ★★½

  • June July

    ★★★½

  • Murder at the Cottage

    ★★½

  • Out of the Blue

    ★★★★

  • Phoenix

    ★½

  • Ember Days

    ★★★★

  • The North Sea

    ★★½

  • Fire in My Belly

    ★★½

  • The Underground Railroad

    ★★★

  • Misty Picture

    ★★★

  • Revenant

    ★★★

  • In Vivo

    ★★★

  • A Constellation of 6 Super 8 Films (1991 – 2010)

    ★★★

  • Sasquatch

  • Mare of Easttown

    ★★

  • hold -- fuel -- when -- burning

    ★★★

  • Learning About Flowers and Their Seeds

    ★★★

  • A Slight Wrinkle in the Strata

    ★★½

  • The Ring

    ★★½

  • Make Sure the Sea Is Still There

    ★★★½