Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Fausta

Fausta

2020
×
★★
Edit this entry  
10
KOHL

KOHL

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Actors

Actors

2021
×
Edit this entry  
06
To Poznan: Conversations in Poland

To Poznan: Conversations in Poland

1990
×
★★★
Edit this entry  
06
XCXHXEXRXRXIXEXSX

XCXHXEXRXRXIXEXSX

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jeux d'ombres

Jeux d'ombres

1924
×
★★★
Edit this entry  
05
The Killing Season

The Killing Season

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
What The Water Said, Nos. 1-3

What The Water Said, Nos. 1-3

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
ATL

ATL

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Left Handed Memories

Left Handed Memories

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Alone with the Moon

Alone with the Moon

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Land of the Pharaohs

Land of the Pharaohs

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Perfect Storm

A Perfect Storm

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Rudaali

Rudaali

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sertânia

Sertânia

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Colonel Delmiro Gouveia

Colonel Delmiro Gouveia

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
Notes in Origin

Notes in Origin

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Winter Last July

Winter Last July

1983
×
★★★
Edit this entry  
03
Synchronousoundtracks

Synchronousoundtracks

1974
×
★★★
Edit this entry  
03
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★½
Edit this entry  
01
Bombay, Our City

Bombay, Our City

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Camera: Je or La Caméra: I

The Camera: Je or La Caméra: I

1977
×
★★★
Edit this entry  
01
Expression of the Sightless

Expression of the Sightless

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Give Us This Day

Give Us This Day

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★
Edit this entry  
21
Wild Relatives

Wild Relatives

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Un Film Provocado Por

Un Film Provocado Por

1969
×
★★½
Edit this entry  
16
Guns for Banta

Guns for Banta

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
D. Jaime ou a Noite Portuguesa

D. Jaime ou a Noite Portuguesa

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
16

"Coisas"

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Urban Peasants

Urban Peasants

1975
×
★★★
Edit this entry  
14
Hustle

Hustle

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Return of Amílcar Cabral

The Return of Amílcar Cabral

1976
×
★★★½
Edit this entry  
10
Color Aid

Color Aid

1971
×
★★★
Edit this entry  
07
Working Girls

Working Girls

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Strange Fruit

Strange Fruit

1969
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sequentia

Sequentia

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Galactical North Pole lies in the Hair of Berenice

The Galactical North Pole lies in the Hair of Berenice

1990
×
★★★½
Edit this entry  
02
Two Shallow Graves: The McStay Family Murders

Two Shallow Graves: The McStay Family Murders

2022
×
★★½
Edit this entry  
01
Five Year Diary, Reel 47: I Thought the Film Would End (October 21–November 2, 1986)

Five Year Diary, Reel 47: I Thought the Film Would End (October 21–November 2, 1986)

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ali in Wonderland

Ali in Wonderland

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Guards

Guards

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Turn

Turn

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Ricky Gervais: SuperNature

Ricky Gervais: SuperNature

2022
×
½
Edit this entry  
21
Trab Trab

Trab Trab

1959
×
★★½
Edit this entry  
20
Western Deep

Western Deep

2002
×
★★★½
Edit this entry