essie has logged 725 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Marseille toujours

Marseille toujours

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Days In Between

Days In Between

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Dormant Soil/Concrete Reflections

Dormant Soil/Concrete Reflections

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
America at War, The Home Front: Film Opening

America at War, The Home Front: Film Opening

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
A Proposal to project in Scope

A Proposal to project in Scope

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Absence

Absence

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
European Diary ’78

European Diary ’78

1978
×
★★★★
Edit this entry  
23
Objets Trouvés

Objets Trouvés

1998
×
★★★
Edit this entry  
21
Why Not?

Why Not?

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
Baltimore

Baltimore

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
A Film, Reclaimed

A Film, Reclaimed

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Everyday Bad Dream

Everyday Bad Dream

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Furies

The Furies

1934
×
★★★½
Edit this entry  
16
Healing.

Healing.

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dress Rehearsal

Dress Rehearsal

1980
×
★★★
Edit this entry  
15
Cracker Crazy: Invisible Histories of the Sunshine State

Cracker Crazy: Invisible Histories of the Sunshine State

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
America America

America America

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
Beautiful Yellow Color

Beautiful Yellow Color

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Zeitgeist

Zeitgeist

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bread

Bread

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Orpheus

Orpheus

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Condensation of Sensation

Condensation of Sensation

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tumble

Tumble

1991
×
★½
Edit this entry  
10
Parícutin

Parícutin

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Autumn

Autumn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Hell's Angels

Hell's Angels

1930
×
★★★
Edit this entry  
07
Noodle Spinner

Noodle Spinner

1974
×
★★★½
Edit this entry  
07
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★★★
Edit this entry  
06
Monsieur Jean-Claude

Monsieur Jean-Claude

2021
×
★½
Edit this entry  
06
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Let’s Say Revolution

Let’s Say Revolution

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
The Paper House

The Paper House

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
The Garden of Five Fingers

The Garden of Five Fingers

1988
×
★★½
Edit this entry  
04
The Box

The Box

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Profit & Nothing But! Or Impolite Thoughts on the Class Struggle

Profit & Nothing But! Or Impolite Thoughts on the Class Struggle

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Fire of Antifer (materials for a film in progress)

The Fire of Antifer (materials for a film in progress)

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Good Luck in the Land of Mañana

Good Luck in the Land of Mañana

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Elfriede Jelinek. News from Home 18.8.88

Elfriede Jelinek. News from Home 18.8.88

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Devil's Circuit

Devil's Circuit

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
Zoey's Extraordinary Christmas

Zoey's Extraordinary Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Still Life

Still Life

1966
×
★★★
Edit this entry  
30
Berlin in the Winter

Berlin in the Winter

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★½
Edit this entry