RSS feed for Switchykins

Switchykins has logged 145 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paris is Burning

Paris is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Saves The World

The Man Who Saves The World

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
25
No Retreat, No Surrender

No Retreat, No Surrender

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Redline

Redline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spy Hard

Spy Hard

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tom Segura: Disgraceful

Tom Segura: Disgraceful

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Interrupters

The Interrupters

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Things

Things

1989
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry