Sort by

sweta has logged 50 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
12
The Artist

The Artist

2011
×
Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
Edit this entry  
12
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
Edit this entry  
12
Gilda

Gilda

1946
×
Edit this entry  
11
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
Edit this entry  
22
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Edit this entry  
20
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
Edit this entry  
13
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
Edit this entry  
22
Footloose

Footloose

1984
×
Edit this entry  
20
Sita Sings the Blues

Sita Sings the Blues

2008
×
Edit this entry  
04
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
Edit this entry  
25
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kronk's New Groove

Kronk's New Groove

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
05
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
31
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harvey

Harvey

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Edit this entry  
21
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
Edit this entry  
07
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
Edit this entry  
08
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
08
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
Edit this entry  
18
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
Edit this entry  
03
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Edit this entry  
03
L'Argent

L'Argent

1983
×
Edit this entry  
02
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
Edit this entry