RSS feed for Safiya
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fun Mom Dinner

Fun Mom Dinner

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Table 19

Table 19

2017
×
Edit this entry  
28
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Landline

Landline

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Edit this entry  
17
The Running Man

The Running Man

1987
×
Edit this entry  
15
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★
Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Edit this entry  
13
David Gilmour - Live at Pompeii

David Gilmour - Live at Pompeii

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
Edit this entry  
04
Adult Beginners

Adult Beginners

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★
Edit this entry  
30
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Night Before

The Night Before

2015
×
Edit this entry  
18
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The First Monday in May

The First Monday in May

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mule

The Mule

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Edit this entry