Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Game of Thrones: A Day in the Life

Game of Thrones: A Day in the Life

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry