• Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    *AMC Lincoln Square 13 in 70mm*

    A joyful, engrossing experience, Licorice Pizza is one of Paul Thomas Anderson’s best and so far, the best film of the year. It has the romanticism of Punch-Drunk Love and the aesthetic of Boogie Nights, yet has a whole, it’s a unique, daring, delightful tale of love. The extraordinary cast and brilliant direction provides the audience the gift on how it felt to grow up on the edge of the film industry in 1973. I’m already ready for another slice

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★½

    Gave it another re-each
    Ya, it’s nearly flawless
    A few nit picks here and there and some plot holes but this film comes through where it really matters 
    Honestly tho, what is there to say that hasn’t been said
    It’s amazing, ya, we know, everyone does
    The Batman has some big shoes to fill, and the question is, will it fill them or not

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★½

    *Extended Version*

    An underrated gem in Tarantino’s filmography, The Hateful Eight borrows heavily from John Carpenter’s, The Thing, with its frozen isolated setting, extreme paranoia, and Ennio Morricone’s tension-filling score. Brilliant from start to finish, with Tarantino's signature blend of action, humor, and over-the-top violence.

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★

    Disappointing

    Good poster tho

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

    An immovable and untouchable epic, that has become a timeless classic and blueprint in the Western genre. The Good, the Bad, and the Ugly is a bizarrely sublime and a uniquely aesthetic masterpiece. With a lot of close ups, gorgeous landscape cinematography, and stylish drawn out tenseful gunfights, all of Leone's trademarks are clearly visible. Sergio Leone's magnificent and ingenious direction in synergy with Ennio Morricone's surreal music, Tonino Delli Colli's breathtaking cinematography and Joe D'Augustine's meticulous editing makes the…

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★½

    Phantom Thread is a lush film, with masterful cinematography and an early French film delicacy. Shots are often framed as portraits, as the beautiful mix of colors and light make them look like paintings. The pace of the film is used to reflect the mind of the brilliant main character, played by Daniel Day-Lewis. This character, Reynolds Woodcocks, is an eccentric as he is obsessive, with countless rules, which all must follow under his roof. The brilliant writing of Reynolds’ character and Daniel’s enthralling performance make him one of the most fascinating film characters from the 21st century.

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★★

    Boogie Nights tells a story about the concept of "family,” and the search for identity against the golden age of Porn in the late 70's and early 80's. The unique story, bright neon lights, classic soundtrack, and varied yet great performances all come together to form one of the best American films ever made. With influences from Scorsese and Altman, Paul Thomas Anderson presents a sweeping film that doesn't bore in it's 2.5 hour length, being funny, tragic, sad, and thought provoking in many different ways. Mastapiece

  • The Many Saints of Newark

    The Many Saints of Newark

    ★★★

    Doesn’t work as a Sopranos story and doesn’t work as a mafia movie
    Bland, dull, and rushed, The Many Saints of Newark is one of the most disappointing films of the year
    It doesn’t feel anything like a Sopranos prequel and it doesn’t even feel like a good mafia movie in general
    Some good performances and writing, but the overall direction and story is just so flawed 
    Why was half the film about a black gangster and racial tensions? And…

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    “As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster.”

    Martin Scorsese’s fascinating, dizzy adaptation of Nicholas Pileggi’s, Wiseguy, is an epic look at the American Dream, a head-spinning display of incredible filmmaking, and a blueprint for the Mafia Film sub-genre. Goodfellas might be the most authentic portrayal of the Mafia, as it intoxicates you with the beauty and glamor of it towards the start, but by the end, it shows the real disgustingness and consequences that come…

  • Twin Peaks

    Twin Peaks

    ★★★★★

    Season 1 and 2

    Wow, what a series

    Every character is so excellently written and acted, making everyone line of dialogue they mutter interesting; investing you even more into the story

    This show definitely has this spiral effect where they keep introducing more and more plot points and ideas that keep you intrigued 

    Lynch is a master

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    I disagree Gary

  • Game of Thrones: A Day in the Life

    Game of Thrones: A Day in the Life

    Review of Game of Thrones

    Seasons Ranked
    1. Season 4
    2. Season 3
    3. Season 1
    4. Season 2
    5. Season 6
    6. Season 5
    7. Season 7
    8. Season 8 

    Top 10 Characters 
    1. Tyrion Lannister 
    2. Robb Stark 
    3. Jamie Lannister 
    4. Jon Snow
    5. The Hound
    6. Arya Stark 
    7. Tywin Lannister 
    8. Daenerys Targaryen
    9. Ned Stark 
    10. Littlefinger 
    HM: Oberyn Martel and Olenna Tyrell

    Top 10 Episodes
    1. The Rains of Castamere S3 E9 
    2.…