Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fatal Frame

Fatal Frame

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bones

Bones

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hair Wolf

Hair Wolf

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fry Day

Fry Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zola

Zola

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bessie

Bessie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★½
Edit this entry  
26
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
His House

His House

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suicide by Sunlight

Suicide by Sunlight

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ghost in the Machine

Ghost in the Machine

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry