Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Candyman

Candyman

2021
×
Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
13
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Troll 2

Troll 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
02
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
Read the review Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

1997
×
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
Read the review Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
Edit this entry  
25
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
FLCL

FLCL

2000
×
Read the review Edit this entry  
01
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dekalog

Dekalog

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
In America

In America

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
07
The Goonies

The Goonies

1985
×
Read the review Edit this entry  
06
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Read prior review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
Edit this entry