Sort by

syd has logged 141 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Ape

Ape

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Searching

Searching

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry