• The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    jodie foster if you are reading this i am free on thursday

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★★★★

    absolutely

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★★★

    what if this is a perfect film

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★★★

    i have always loved this movie but rewatching it as an adult made it bump EASILY into my top 10. also i miss jennifer lawrence so much

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    literally begging anyone to silenzio my bruno

  • Sex and the City

    Sex and the City

    ★★★★★

    miranda hobbes i pledge my allegiance to you for all eternity

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★½

    kelli finally watched this with me. my love language

  • J.T. LeRoy

    J.T. LeRoy

    ★★

    two great actresses, one movie

  • Rafiki

    Rafiki

    ★★★½

    not the strongest narratively or editorially BUT so sweet and colorful

  • Short Term 12

    Short Term 12

    ★★★★

    two of my favorite things in a film: brie larson and bookends

  • Being John Malkovich

    Being John Malkovich

    ★★★★

    proof that every movie can be a lesbian movie

  • Pretty Woman

    Pretty Woman

    ★★★½

    the main pairing meant absolutely nothing to me compared to julia roberts x héctor elizondo