Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
Edit this entry  
02
The Golden Voyage of Sinbad

The Golden Voyage of Sinbad

1973
×
Edit this entry  
02
The Day Time Ended

The Day Time Ended

1980
×
Read the review Edit this entry  
02
The Creation of the Humanoids

The Creation of the Humanoids

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Joyland

Joyland

1929
×
Read the review Edit this entry  
01
Soldier Man

Soldier Man

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
26
A*P*E

A*P*E

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Girl Shy

Girl Shy

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Boob

The Boob

1926
×
Read the review Edit this entry  
23
Three Secrets

Three Secrets

1950
×
Read prior review Edit this entry  
23
Filibus

Filibus

1915
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
She-Man: A Story of Fixation

She-Man: A Story of Fixation

1967
×
Read the review Edit this entry  
16
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The ABC of Love

The ABC of Love

1919
×
Read the review Edit this entry  
15
Heroes of the East

Heroes of the East

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blooming Early

Blooming Early

1976
×
Read the review Edit this entry  
13
Hiruko the Goblin

Hiruko the Goblin

1991
×
Edit this entry  
13
Hell Bent

Hell Bent

1918
×
Edit this entry  
12
The Adventure of Denchu-Kozo

The Adventure of Denchu-Kozo

1987
×
Edit this entry  
11
Bowery at Midnight

Bowery at Midnight

1942
×
Edit this entry  
10
The Dream Lady

The Dream Lady

1918
×
Read the review Edit this entry  
09
The Vampire Bat

The Vampire Bat

1933
×
Edit this entry  
09
Attack of the Giant Leeches

Attack of the Giant Leeches

1959
×
½
Read the review Edit this entry  
08
White Pongo

White Pongo

1945
×
Read the review Edit this entry  
08
Death Machines

Death Machines

1976
×
Read the review Edit this entry  
07
The Hellcats

The Hellcats

1968
×
Read the review Edit this entry  
07
The Devil Bat

The Devil Bat

1940
×
Read the review Edit this entry  
06
Alien 2: On Earth

Alien 2: On Earth

1980
×
Read the review Edit this entry  
04
Bride of the Monster

Bride of the Monster

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Creation of the Humanoids

The Creation of the Humanoids

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Reptilicus

Reptilicus

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
800 Fantasy Lane

800 Fantasy Lane

1979
×
Edit this entry  
31
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
Edit this entry  
30
The Apartment Complex

The Apartment Complex

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
The Killer Shrews

The Killer Shrews

1959
×
Read prior review Edit this entry  
30
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Visitor in the Eye

The Visitor in the Eye

1977
×
Read the review Edit this entry  
28
Take It Out in Trade

Take It Out in Trade

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Necromania: A Tale of Weird Love!

Necromania: A Tale of Weird Love!

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Necromancy

Necromancy

1972
×
Read the review Edit this entry  
27
Picture Mommy Dead

Picture Mommy Dead

1966
×
Edit this entry  
26
Village of the Giants

Village of the Giants

1965
×
Edit this entry  
26
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
Edit this entry  
24
Nympho Cycler

Nympho Cycler

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Blood Sisters

Blood Sisters

1987
×
Edit this entry