Sort by

sydney has logged 304 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Son of Hercules in the Land of Darkness

Son of Hercules in the Land of Darkness

1964
×
Read the review Edit this entry  
26
Cyborg 009 and the Monster Wars

Cyborg 009 and the Monster Wars

1967
×
Edit this entry  
26
Young Jack and the Witch

Young Jack and the Witch

1967
×
Edit this entry  
25
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
Read prior review Edit this entry  
23
Yokai Monsters: Spook Warfare

Yokai Monsters: Spook Warfare

1968
×
Edit this entry  
23
The Snake Girl and the Silver-Haired Witch

The Snake Girl and the Silver-Haired Witch

1968
×
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
20
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Edit this entry  
20
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Edit this entry  
20
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
Edit this entry  
19
Flying Phantom Ship

Flying Phantom Ship

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
Edit this entry  
18
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
Edit this entry  
15
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
15
The Christmas Light

The Christmas Light

1995
×
Edit this entry  
15
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1991
×
Edit this entry  
14
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
Edit this entry  
12
Spooky Kitaro

Spooky Kitaro

1968
×
Edit this entry  
12
Horus: Prince of the Sun

Horus: Prince of the Sun

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
Edit this entry  
08
Alias Boston Blackie

Alias Boston Blackie

1942
×
Edit this entry  
06
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
Edit this entry  
06
A Wish for Wings That Work

A Wish for Wings That Work

1991
×
Edit this entry  
05
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Beast From 20,000 Fathoms

The Beast From 20,000 Fathoms

1953
×
Edit this entry  
22
Rodan

Rodan

1956
×
Read prior review Edit this entry  
21
Daigoro vs. Goliath

Daigoro vs. Goliath

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Blood on Méliès' Moon

Blood on Méliès' Moon

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
Edit this entry  
15
Operation 67

Operation 67

1967
×
Edit this entry  
14
The Diabolical Axe

The Diabolical Axe

1965
×
Edit this entry  
14
Santo vs. the Martian Invasion

Santo vs. the Martian Invasion

1967
×
Edit this entry  
14
Santo vs. Blue Demon in Atlantis

Santo vs. Blue Demon in Atlantis

1970
×
Read the review Edit this entry  
13
Santo vs. the Infernal Men

Santo vs. the Infernal Men

1961
×
Read the review Edit this entry  
12
Pete Kelly's Blues

Pete Kelly's Blues

1955
×
Edit this entry  
05
Tony Rome

Tony Rome

1967
×
Read the review Edit this entry  
03
Santo vs. the King of Crime

Santo vs. the King of Crime

1962
×
Edit this entry  
03
Santo in the Wax Museum

Santo in the Wax Museum

1963
×
Edit this entry  
03
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Santo vs. the Vampire Women

Santo vs. the Vampire Women

1962
×
Read prior review Edit this entry  
01
Santo and Blue Demon Against the Monsters

Santo and Blue Demon Against the Monsters

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Santo vs. the Zombies

Santo vs. the Zombies

1962
×
Edit this entry  
31
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Requiem for a Vampire

Requiem for a Vampire

1971
×
Edit this entry  
30
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
Read prior review Edit this entry  
29
The Church

The Church

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night Strangler

The Night Strangler

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry