RSS feed for Sydnie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frida

Frida

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nénette

Nénette

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Forbidden Lie$

Forbidden Lie$

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry