Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cinderella

Cinderella

2015
×
Edit this entry  
21
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Thirsty

Thirsty

2019
×
Edit this entry  
17
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
05
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
21
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cadillac Records

Cadillac Records

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry