Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Cow Belles

Cow Belles

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Let It Shine

Let It Shine

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Read It and Weep

Read It and Weep

2006
×
★★½
Edit this entry  
14
Jump In!

Jump In!

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
How to Build a Better Boy

How to Build a Better Boy

2014
×
★½
Edit this entry  
13
Minor Details

Minor Details

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Masked

Masked

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Pretend

Pretend

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Carol Support Group

Carol Support Group

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Bad Hair Day

Bad Hair Day

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Afternoon Class

Afternoon Class

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mildred and the Dying Parlor

Mildred and the Dying Parlor

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Happiness

Happiness

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Game Plan

The Game Plan

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Brave

Brave

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
There's a Flower in My Pedal

There's a Flower in My Pedal

2005
×
★★½
Edit this entry  
23
How To Be At Home

How To Be At Home

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lifted

Lifted

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Astro Boy

Astro Boy

2009
×
★★
Edit this entry  
15
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Charlie Brown Valentine

A Charlie Brown Valentine

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★½
Edit this entry  
13
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Edit this entry  
04
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Winnie the Pooh: Springtime with Roo

Winnie the Pooh: Springtime with Roo

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★½
Edit this entry  
04
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Edit this entry  
04
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Edit this entry  
04
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Edit this entry  
04
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★
Edit this entry  
04
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry