Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Yelling To The Sky

Yelling To The Sky

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mama Africa

Mama Africa

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
In Secret

In Secret

2013
×
★½
Edit this entry  
20
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Overnighters

The Overnighters

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Adopted

The Adopted

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Inch'Allah

Inch'Allah

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★
Edit this entry  
15
A Five Star Life

A Five Star Life

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Election

Election

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Loving Story

The Loving Story

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Charlotte Sometimes

Charlotte Sometimes

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
James Baldwin: The Price of the Ticket

James Baldwin: The Price of the Ticket

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Selma

Selma

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Night Will Fall

Night Will Fall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Chinese Puzzle

Chinese Puzzle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Lore

Lore

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Blackhat

Blackhat

2015
×
★½
Edit this entry  
17
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Girl Rising

Girl Rising

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Refuge

Refuge

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Norwegian Wood

Norwegian Wood

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Selma

Selma

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Memphis

Memphis

2013
×
★★½
Edit this entry  
05
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Fanny

Fanny

2013
×
★½
Edit this entry  
04
Marius

Marius

2013
×
★★
Edit this entry  
04
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Annie

Annie

2014
×
★★½
Edit this entry