Sort by

Simone has logged 50 entries for films during October 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Woman in the Fifth

The Woman in the Fifth

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Kenny

Kenny

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Room 304

Room 304

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Art of Seduction

The Art of Seduction

2005
×
★★
Edit this entry  
20
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ten Inch Hero

Ten Inch Hero

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
HottieBoombaLottie

HottieBoombaLottie

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alex Cross

Alex Cross

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
Naked

Naked

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Factotum

Factotum

2005
×
Edit this entry  
13
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Summer of Love

My Summer of Love

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brazil

Brazil

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Somewhere

Somewhere

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taken 2

Taken 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Splendor

Splendor

1999
×
★½
Edit this entry  
04
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Door in the Floor

The Door in the Floor

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brick

Brick

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Permanent Midnight

Permanent Midnight

1998
×
★★
Read the review Edit this entry