Sort by

Simone has logged 43 entries for films during January 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
How to Survive a Plague

How to Survive a Plague

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Catfish

Catfish

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★½
Edit this entry  
13
The Invisible War

The Invisible War

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Think Like a Man

Think Like a Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★
Edit this entry  
05
Hyde Park on Hudson

Hyde Park on Hudson

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Peace, Love & Misunderstanding

Peace, Love & Misunderstanding

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Promised Land

Promised Land

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry