Sort by

Simone has logged 110 entries for films during June 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Chico & Rita

Chico & Rita

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
What Rats Won't Do

What Rats Won't Do

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Quiet Chaos

Quiet Chaos

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Not Fade Away

Not Fade Away

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
White House Down

White House Down

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No

No

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Future

The Future

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Penny Pinchers

Penny Pinchers

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Another Country

In Another Country

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Puzzled Love

Puzzled Love

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Max

Max

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
The Men

The Men

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Project X

Project X

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Point Blank

Point Blank

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Colombiana

Colombiana

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drop Dead Fred

Drop Dead Fred

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Swedish Love Story

A Swedish Love Story

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time in Seoul

Once Upon a Time in Seoul

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Super

Super

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★
Read the review Edit this entry