Simone has logged 99 entries for films during December 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Give It a Year

I Give It a Year

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Very Bad Things

Very Bad Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
One Love

One Love

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Populaire

Populaire

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lifeguard

The Lifeguard

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Puzzlehead

Puzzlehead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sidewalks of New York

Sidewalks of New York

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cinévardaphoto

Cinévardaphoto

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Visitors

The Visitors

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spetters

Spetters

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soldier of Orange

Soldier of Orange

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Company Man

A Company Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pinky

Pinky

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sea of Grass

The Sea of Grass

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The River Why

The River Why

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Fay Grim

Fay Grim

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Viva Zapata!

Viva Zapata!

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Butterflies

Black Butterflies

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Man on a Tightrope

Man on a Tightrope

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
April Snow

April Snow

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lunarcy!

Lunarcy!

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry